Kislányom tavaly szeptemberben kezdte el az első osztályt. Mindig pocakos volt, annak ellenére, hogy nem adtunk neki szörpöket, üdítő italokat, chipseket, nem tömtük csokival és cukorkával. Betartottuk a napi 5 étkezést, odafigyelve az étkezések időpontjaira is. Az óvoda nagycsoportjában a többiek már kicsúfolták a pocakja miatt. Ekkor a cukrot lecseréltem xilitre, egyre kevesebb fehér lisztet használtunk, szinte teljesen elhagytuk a péksüteményeket, csökkentettük a szénhidrát bevitelt. A nyári szünetben, amikor nem jártak óvodába sikerült is szép lassan 1,5 kg fogyást elérnünk, miközben a magassága nőtt.
Az iskolakezdés után egy-két hónap alatt felszaladt 2 kg, ezért lemondtam a tízórait és uzsonnát, inkább magam készítettem mindkét gyereknek. 3 hét alatt fél kg-ot csökkent Dorka súlya. Azonban be kellett látnom, hogy egyedül nem tudok megbírkozni, ezzel a feladattal, segítséget kell kérnem.
Márciusban bejelentkeztünk egy endokrinológushoz, aki elküldött minket vérvételre. Csináltak terheléses cukorvizsgálatot, inzulin mérést, néztek pajzsmirigy és hormon értékeket is. A 60 perces cukor kicsit magasabb volt, mint amilyennek lennie kellett volna, de a 120-as már rendben volt. Az inzulin érték 30 és 120 percnél is valamivel magasabb volt a vártnál. Emellett a HDL koleszterin szintje alacsonyabb volt.
Összességében a diagnózis: a szervezete nem megfelelően bontja le a cukrokat, lassú az anyagcseréje. Gyógyszerezést szerencsére nem igényel.
Dietetikusnál is voltam, oda csak egyedül mentem, hogy Dorkának ne kelljen hiányoznia az iskolából, de a következő alkalomra már őt is vinni fogom. Az étkezésre nagyon oda kell figyelni. Napi 160 g szénhidrátot kell elfogyasztania, figyelve a lassan ill. gyorsan felszívódó szénhidrátok megfelelő arányú elosztására.